Galeria handlowa, węzeł przesiadkowy, port lotniczy, kosmodrom i tor formuły 1. Tych inwestycji na szczęcie Województwo Śląskie nie planuje. Na szczęcie, bo gdyby miały powstać, to jak każda możliwa inwestycja, zostałyby pewnie wepchane na teren Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku. Rozumiem, że park jest miejscem bardzo popularnym, szczególnie w ciepłe weekendy, ale naprawdę w Aglomeracji są też inne ciekawe miejsca, które nie raz bardziej potrzebują inwestycji. Jedną z takich inwestycji, która ma szansę nie tylko zrewitalizować teren, ale przede wszystkim wprowadzić dużo ruchu i ludzi z zewnątrz, jest Centrum Nauki. Centrum, które jak postanowiono w ostatnich dniach, ma powstać nie gdzie indziej, jak właśnie w Wojewódzkim Parku Kultury i Nauki.
Od czasu otwarcia Centrum Nauki Kopernik w Warszawie (nawiasem mówiąc zaprojektowanego przez architektów z Rudy Śląskiej) nieustannie toczy się dyskusja nad powstaniem podobnego obiektu w Aglomeracji Śląskiej. Naturalną propozycją dla lokalizacji takiego obiektu jest centrum Katowic i taką właśnie lokalizację zaproponowała część katowickich radnych. Pojawiła się też alternatywna lokalizacja, oczywiście w Parku. Nie byłoby to jeszcze tak dziwne, gdyby nie osoba pomysłodawcy chorzowskiej lokalizacji. A osobą tą jest przewodniczący rady miasta Katowic - Arkadiusz Godlewski z Platformy Obywatelskiej. A skąd takie parcie by odciągać inwestycje od własnego miasta? Otóż, Pan Godlewski jest również dyrektorem WPKiW. Jak widać te dwie funkcje, choć pozornie do pogodzenia, stoją tu ze sobą w jawnym konflikcie. Oprócz forsowania swojej lokalizacji w Parku, Pan Godlewski „przekonał” do swoich pomysłów kolegów z klubu Platformy Obywatelskiej, którzy to również nie chcą Centrum Nauki w swoim mieście. Nie bez znaczenia był też fakt, że od początku kadencji rady miasta, występują mocne tarcia pomiędzy klubem PO, a Forum Samorządowym Piotra Uszoka. Bez wątpienia sytuacja jest co najmniej szczególna. Lecz by rozsądzić ponad politycznymi podziałami, która lokalizacja jest faktycznie lepsza, przedstawię atuty obu pomysłów.
Często pierwsza myśl jest taka, że Katowice lub Chorzów chcą zagarnąć dla siebie Centrum Nauki i czerpać korzyści, jakie niesie ze sobą ta inwestycja. A jakie to korzyści? Bez wątpienia prestiż (w końcu to drugie takie Centrum po stołecznym), rewitalizacja terenu wokół inwestycji, wielu gości, zwiedzających, wycieczki z połowy Polski i szansa na dalszy rozwój okolicy. Jednak chorzowska lokalizacja wcale nie jest szansą dla tego miasta. Według wstępnej koncepcji Centrum Nauki, choć usytuowane w Parku, graniczyłoby głównie z Katowicami, w pobliżu ulicy Agnieszki. Jego lokalizację zaznaczyłem na zdjęciu satelitarnym.
Jak widać, jedyny możliwy dojazd do Centrum prowadziłby drogami przez Katowice, adres też pewnie byłby katowicki i to właśnie mieszkańcy Katowic mieliby do Centrum najbliżej. Chorzów, jako miasto, nie czerpałby z tego żadnych korzyści, poza prestiżem. W Katowicach skorzystałyby za to dzielnice takie jak Dąb czy Józefowiec. Jednak dzielnice te ostatnio już się ożywiły za sprawą takich inwestycji jak: Silesia City Center, Dębowe Tarasy czy biurowiec Katowice Busines Point.
Katowice natomiast proponują lokalizacje Centrum przy ulicy Roździeńskiego na terenie pomiędzy Nową siedzibą Muzeum Śląskiego a nową siedzibą NOSPR-u. Tutaj stworzony zostałby ciąg reprezentacyjnych budynków użyteczności publicznej. Jednak lokalizacji tej zarzuca się, iż mogłaby ona spowodować zbytnią monofunkcyjność dzielnicy, przez co okolica byłaby praktycznie martwa. Prawdą jest, że w tym rejonie potrzeba funkcji mieszkaniowych, co tknęłoby w niego życie, ale akurat Centrum Nauki może się najbardziej przyczynić do ożywienia tej dzielnicy. W końcu obiekt taki ma gościć tysiące osób, nie zawaham się stwierdzić, że więcej niż pobliskie NOSPR i Muzeum Śląskie razem wzięte. Oprócz tego za terenem inwestycyjnym znajdują się Bogucice, biedna dzielnica, która potrzebuje inwestycji znacznie bardziej niż rejon Dębu.
Jednym z głównych argumentów przeciwników chorzowskiej lokalizacji Centrum Nauki jest zawłaszczanie terenów parkowych na inne cele. Co do ogółu tej tezy trudno się nie zgodzić. Park powinien pozostać parkiem i wykrawanie z jego terenu miejsca na coraz to nowe obiekty powoduje jego uszczuplenie. Jednak teren, o którym mowa, tak właściwie do tej pory nie był parkiem i 95% spacerowiczów nigdy tam nie dotarło. Do tej pory były tam ogródki działkowe, które całkiem niedawno zostały zaorane. Obecnie walają się tam szczątki altanek a całość zarasta krzakami. Ogólnie okolica do spacerów nie zachęca, co najwyżej do przeprawy z maczetą, lub rajdu quadem. Zapewne niektórzy z czytelników mają w tym momencie pomysł, by zaaranżować w tym miejscu cywilizowany park. Jednak moim zdaniem, jest to pomysł nienajlepszy. Najbardziej cywilizowana cześć parku przebiega wzdłuż ulicy Chorzowskiej i Osiedla Tysiąclecia. Jest tu bardzo blisko do bloków mieszkalnych, gdzie mieszka kilkadziesiąt tysięcy ludzi i ta część parku jest niejako dla nich. Omawiany teren byłych ogródków działkowych, wzdłuż ulicy Agnieszki, jest całkowicie na uboczu. Znajduje się tam kilka małych bloków, kilka kamienic i familoków, dużo pustego terenu, który wyraźnie prosi się o nowy pomysł na zagospodarowanie. Z tego powodu potencjalnych spacerowiczów jest tu znacznie miej niż od strony Tysiąclecia. O moim pomyśle zagospodarowania tego terenu napiszę za kilka dni.
W swoich wypowiedziach, Marszałek Województwa Adam Matusiewicz uzasadnia swoją decyzję o lokalizacji w Parku, tym iż Park jest w centrum aglomeracji. Jednak nie da się ukryć, że lokalizacja katowicka, również jest w centrum aglomeracji, może nawet bardziej, zależy co uznamy za kryterium.
Bardzo ważna, z punktu widzenia inwestycji przyciągających tysiące ludzi, jest dostępność komunikacyjna. Lokalizacja katowicka pod tym względem wypada znacznie lepiej. Do obu działek dotrzeć można Drogową Trasą Średnicową, jednak teren w Katowicach znajduje się tuż przy niej. Do chorzowskiej działki trzeba dojechać jeszcze z 5 minut wąskimi dróżkami: Złotą bądź Dębową. Pamiętajmy, że Centrum może wygenerować spore potoki ruchu oraz będzie wymagało wybudowania sporej infrastruktury transportowej. Przy tej inwestycji, jak i przy każdej innej o dużej skali, szczególny nacisk powinien być więc położony na dostępność komunikacją publiczną. W tej dziedzinie lokalizacja w centrum Katowic nie ma sobie równych. Można się tu dostać piechotą z dworców PKP i PKS. Oprócz tego do Katowic zjeżdżają się linie komunikacji miejskiej z obszaru całej aglomeracji. Ich pasażerowie bez przesiadki, spacerkiem mogliby dotrzeć do tutejszego Centrum Nauki.
Koło lokalizacji chorzowskiej przejeżdża tylko kilka linii autobusowych, które prowadzą głównie do centrum Katowic i Siemianowic Śląskich. Linia tramwajowa znajduje się 2 km dalej. Jest to w przybliżeniu dwa razy większy dystans niż ten dzielący lokalizację katowicką od dworca PKP.
Pamiętajmy, że inwestycja, o której mówimy niesie za sobą spory ruch pieszy. Z jednej strony jest to pożądane, by wprowadzić życie w opustoszałe rejony miast, z drugiej strony zbyt duży ruch pieszy utrudnia sprawne przemieszczanie się. Park Kultury jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w regionie. Szczególnie wielkie potoki ludzkie można zaobserwować tu w weekendy. Nieraz nawet jazda na rowerze staje się bardzo uciążliwa. Czy w miejsce cieszące się taką popularnością należy ściągać dodatkowe tłumy ludzi? Nowe Centrum Nauki do tego bez wątpienia się przyczyni. Czy nie lepiej tę energię ludzką spożytkować w rejonach miasta wymagających ożywienia? A jak wiemy takich martwych miejsc jest wiele.
Dyskusja o lokalizacji Centrum Nauki toczy się dwubiegunowo: Park kontra teren za Spodkiem. Moim zdaniem żadna z tych lokalizacji nie jest idealna. Zgodnie z planem Koniora, dotyczącym przebudowy centrum Katowic, budynek Centrum Nauki miałby powstać przy przebudowanej Alei Korfantego w pobliżu rynku. To lokalizacja w ścisłym centrum sprowadzająca do miasta ludzi, potencjalnych klientów okolicznych restauracji i pubów, stymulująca życie miejskie, dlatego uważam ją za najlepszą. Jest też wiele innych ciekawych terenów pod tego typu inwestycje, moim zdaniem najlepsze to takie, które rewitalizują tereny poprzemysłowe lub ratują zniszczone budynki. Oto niektóre moje typy jak i propozycje forumowiczów z forum GKW24:
- Róg Chorzowskiej i Grundmanna
- Róg Gliwickiej i Grundmanna (właśnie wyburzono tam część starych budynków, działka w większej części stoi pusta)
- Szopienice, teren po Hucie Uthemann
- Na rogu Kościuszki i Ceglanej, zamiast planowanego Aquaparku
Żeby nie było stronniczo, kilka lokalizacji z Chorzowa, takich, które faktycznie przyniosą korzyść temu miastu:
- Teren po Hucie Kościuszko w pobliżu rynku
- Teren po Hucie Kościuszko w pobliżu Szybu Prezydent
- Kompleks Starej Rzeźni (o ile nie powstanie tam galeria handlowa)
Póki co, oficjalną lokalizacją jest teren WPKiW. Myślę, że w świetle powyższych argumentów, jest lokalizacją znacznie gorszą. A co Wy sądzicie? Zachęcam wszystkich do podzielenia się swoją opinią na ten temat na forum GKW24. Oprócz tego „apeluję” o uczęszczanie na wybory samorządowe i głosowanie na mądrych ludzi. Ten apel może wydać się śmieszny i nie na miejscu, ale ciągle odczuwam niesmak i zażenowanie postępowaniem Arkadiusza Godlewskiego, który jako radny działa wbrew interesowi miasta, które reprezentuje. Niesmak ten jest podwójny lub nawet potrójny, gdyż nie tylko sam na Niego głosowałem w wyborach na prezydenta Katowic, ale również na tym blogu uznałem Go za najlepszego kandydata do tego stanowiska i namawiałem innych do głosowania na Niego. Wszystkich Czytelników za to serdecznie przepraszam, najchętniej wymazałbym te wpisy, lecz nie będę fałszować rzeczywistości, niech będzie to świadectwem tego jak politycy nabierają wyborców i jak polityka wygrywa z logiką.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz